Hyperprolaktinemie
Prolaktin je tvořen buňkami předního laloku hypofýzy. Hypofýza je žláza s vnitřní sekrecí (vyměšováním)
Příčinou hyperprolaktinemie může být těhotenství a kojení, stimulace bradavek, stres, spánek, přehřátí organismu (například v sauně) a hladovění způsobují přirozené zvýšení hladin prolaktinu. Zvýšení hladiny mohou navodit i některé léky a léčivé rostliny, například estrogeny (hormonální antikoncepce), většina léků na duševní nemoci, některé léky na vysoký krevní tlak, léky na žaludeční vředy, z bylin třeba kopřiva. Příčinou zvýšené hladiny prolaktinu může být i nemoc, nejčastěji nádor hypofýzy, produkující prolaktin
Zvýšená hladina prolaktinu v krvi způsobuje u žen poruchy menstruačního cyklu a neplodnost. U mužů je zvýšená hladina prolaktinu v krvi často méně nápadná. Projevuje se poklesem libida a potence a neplodností. Dalším příznakem je tvorba a vylučování mléka mléčnou žlázou mimo období kojení (galaktorea). Ta je u žen obvykle nenápadná, zjišťuje se tlakem na prs, u mužů zcela výjimečná.
U pacientů s podezřením na hyperprolaktinemii se stanoví koncentrace prolaktinu v krvi. Odběr se provádí 3 hodiny po probuzení , jinak získáme falešně patologické výsledky. Při potvrzení zvýšené hladiny je nutno hledat příčinu. Zjišťuje se užívání léků ovlivňujících tvorbu prolaktinu, vyšetřují se hladiny hormonů štítné žlázy Při podezření na nádor hypofýzy se provádí speciální vyšetření – počítačová tomografie a magnetická rezonance.
Léčba hyperprolaktinemie se liší podle příčiny zvýšené hladiny prolaktinu v krvi. U nejzávažnějších nádorů hypofýzy se podávají léky, které snižují hladinu prolaktinu v krvi,. Léčba je dlouhodobá, někdy celoživotní. U 85 % pacientů s prolaktinomem dochází po podání léků ke snížení hladiny prolaktinu v krvi. To vede k zástavě růstu nádoru a většinou i k jeho postupnému zmenšení. Často dochází i k obnovení plodnosti (pokud nádor nevedl k trvale snížené funkci hypofýzy). U zbývajících pacientů je odpověď na léky částečná nebo selže. Zde je nutná neurochirurgická léčba nebo zevní ozáření.