Andropausa - mužský přechod - PADAM

Andropausa - mužský přechod – PADAM

 

Andropauza, čili mužská obdoba menopauzy (přechodu u žen) se velmi obtížně popisuje, protože neexistuje jednoznačné kritérium, podle kterého můžeme tento stav diagnostikovat

 

U mužů začíná postupný pokles pohlavních hormon už od 30. roku života. První příznaky nedostatku tohoto hormonu se většinou projevují v 50. – 55. roce života a klinicky se u mužů začínají projevovat podobné příznaky, jako se vyskytují u žen. Muž se stává podrážděný, rozladěný, má poruchy spánku a častěji trpí stavem vyčerpanosti. Muži také často trpí nadměrným vypadáváním vlasů a ztrátou svalové hmoty. . Co muže však nejvíce trápí, je ztráta libida a problémy v sexuálním životě. Jelikož muži přičítají své sexuální výkonnosti velký význam, mohou mít náhle pocit, že ztrácejí pevnou půdu pod nohama a prostě najednou cítí, že už nejsou „in“ a to je velmi psychicky oslabuje. . Občas se takový muž chová jako v pubertě, druhý extrém je, že muž všechno zabalí, protože nic nemá smysl a je zcela apatický.

Jak určit správnou diagnózu

Určení správné diagnózy bývá zpravidla obtížné, protože mnozí muži nejsou vůbec ochotni si připustit, že nějaké problémy mají, nebo se za ně stydí. . V současnosti existují metody stanovující hladinu testosteronu v krvi. Součástí vyšetření  je i PADAM dotazník

 

TEST PRO MUŽE - JSTE KANDIDÁTEM NA SUBSTITUČNÍ TERAPII TESTOSTERONEM?

https://tema.apatykar.info/test-andro/

 

Substituční léčba

Bylo prokázáno, že dodáváním chybějícího testosteronu mnohé potíže jako předrážděnost, nervozita, vztek a deprese mizí. Zlepšuje se kvalita spánku a sexuální život. Také se zpomaluje ukládání tuků v těle. Tento druh léčby ale není vhodný pro každého a má také své kontraindikace a rizika.

Kontraindikace substituční terapie

Substituční terapie se nemůže podávat pacientům, kteří trpí onemocněním ledvin, jater, cukrovkou, poruchou krvetvorby nebo kardiovaskulárním onemocněním. Podávání testosteronu se nesmí podávat pacientům při rakovině prostaty a jiných nádorových onemocněních.

Vhodná doporučení

Když pomineme hormonální terapii, je nutné, aby si muži hlídali svoji životosprávu, jídelníček, pravidelně se věnovali nějaké tělesné aktivitě a pěstovali svoje koníčky a záliby.

 

Zdroj www.cpzp.cz/clanek/1317-0-Andropauza-muzsky-prechod.html